Digitaledu
Situații de învățare cu instrumente digitale și resurse educaționale deschise

Digitaledu

Situații de învățare cu instrumente digitale și resurse educaționale deschise

  • Idei de activități
  • Resurse educaționale deschise
  • Platforme educaționale
  • Aplicații educaționale
  • Despre
Informatică și TIC > Clasa a VI-a >

Sume, produse cu primele n elemente din șir (Exerciții)

Autor: Mariana Ivan - Liceul Teoretic Mircea Eliade, Galați (Galaţi)

Descriere:

Aplicația este un exercițiu cu 8 itemi și o listă de valori care afișează rezultatele pentru fiecare cerință. Elevul alege din listă rezultatul corect după ce a rezolvat pe hârtie fiecare item. După predarea și aprofundarea noțiunilor specifice structurii repetitive cu număr cunoscut de pași, după consolidarea conceptului „primele n numere din șir”, aplicația poate fi rezolvată de elevi în 10 minute.

Exercițiul antrenează gândirea algoritmică prin identificarea primului element din șir, creează regula pentru ultimul termen din șir, cu respectarea relației/ pasul dintre termeni, cu scopul de a calcula sume și produse de termeni care respectă o anumită relație de ordine.

Jocul îmbunătățește abilitățile de rezolvare a problemelor și de asemenea, stimulează motivația învățării într-un mod creativ prin oferirea unei experiențe interactive și distractive.

 

Tipul resursei: Exercițiu
Limba resursei: Română

Nivelul: Clasa a VI-a
Disciplina: Informatică și TIC

Competență generală: 2. Rezolvarea unor probleme elementare prin metode intuitive de prelucrare a informației
Competența specifică vizată prioritar: 2.. Rezolvarea unor probleme elementare prin metode intuitive de prelucrare a informației


Legătura web către resursă: https://learningapps.org/29989592
Accesări: 620

Propunător: Mariana Ivan - Liceul Teoretic Mircea Eliade, Galați (Galaţi)
Data validării: 8 aprilie 2023

Căutare avansată



Licență: CC BY-NC-SA 4.0, Atribuire-necomercial-distribuire în condiţii identice 4.0 internațional
Conținutul acestei platforme poate fi utilizat liber cu condiția menționării sursei și, unde e posibil, a autorului. Modificarea este permisă, iar operele derivate trebuie, la rândul lor, să poată fi utilizate liber și modificate fără restricții.

Semnalați o modificare necesară.
Digitaledu

Educație digitală cu aplicații, platforme și resurse educaționale deschise (RED)
Mijloc de învățământ pentru utilizare în sistemul de învățământ
Omologat selectiv de Ministerul Educației

Semnalați o modificare necesară.

« »

 

Prenume și nume:

E-mail:

Vă rugăm să descrieți modificarea propusă:


Anulează Trimite