Descriere:
Resursa educațională digitală se adresează elevilor de clasa a VII-a. Valoarea sa pentru învățare este legată de exersarea localizării componentelor din structura internă a pielii omului.
Se poate utiliza pentru fixarea în memorie a unor termeni-cheie noi referitori la pielea omului sau la revizuirea cunoștințelor despre structura internă a pielii omului.
Utilizarea resursei de către elevi îi poate ajuta în autoevaluare și consolidarea cunoștințelor referitoare la structura internă a pielii. Linkul pentru elevi este https://learningapps.org/watch?v=p8bqbwm9c22
Tipul resursei: Imagine didactică
Limba resursei: Română
Nivelul: Clasa a VII-a
Disciplina: Biologie
Competență generală: 3. Rezolvarea unor situații problemă din lumea vie pe baza gândirii logice și a creativității
Competența specifică vizată prioritar: 3.1.. Realizarea unor modele ale sistemelor biologice
Legătura web către resursă: https://learningapps.org/display?v=p8bqbwm9c22
Accesări: 119
Propunător: Daniela-Monica Împușcătoiu - Colegiul Tehnic Dierna, Orșova (Mehedinţi)
Data validării: 26 noiembrie 2022
Licență: CC BY-NC-SA 4.0, Atribuire-necomercial-distribuire în condiţii identice 4.0 internațional
Conținutul acestei platforme poate fi utilizat liber cu condiția menționării sursei și, unde e posibil, a autorului. Modificarea este permisă, iar operele derivate trebuie, la rândul lor, să poată fi utilizate liber și modificate fără restricții.